ONLINE REZERVASYON SİSTEMİ- TOURKUAZ CONSUMER

Ödeme Sayfaları

Yapılan araştırmalar müşterilerin alışverişlerini tamamlamak için sadece tek bir yöntem kullanmak zorunda olmayı tercih etmediklerini göstermiştir. Onlara emailla, elektronik formlarla ya da telefonla alışverişlerini tamamlama seçeneği sunan firmaları daha çok tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Ama burada unutulmaması gereken şey müşterinin sepete attığı ürün ya da ürünlerin sizin tarafınızdan anında takip edilebilmesidir. Hiç kimse bir işi iki kere yapmayı tercih etmez.

Eğer müşteriniz alışverişini tamamlamayı online olarak yapmaya karar verdiyse, müşteriniz alışverişini onayladıktan sonra para transferinin yapılması gerekir. Buradaki en önemli sorun müşterinizin ödeme yapacağı yerin güvenli olduğuna ikna olmasıdır. Kredi kartı yolsuzluklarının, e-ticaret sitelerinin gelişmesindeki en önemli sorunlardan biri olduğu kabul görmektedir. Bunu engellemek için güvenlik sistemlerinde sürekli yeni ürünler ve yeni fikirler gelişmektedir.

SSL (Secure Socket Layer)

Dünyanın önde gelen güvenlik şirketlerince geliştirilen bu sistem sayesinde internet müşterisi ile ödeme yapılacak sistem arasında güvenli bir şifreleme yapılarak bilgilerin çalınması engellenmektedir. Güvenlik sertifikası veren firmalardan (Verisign, Globalsign vb.) sağlanan bu şifreleme yöntemi internet sayfasının altında beliren bir kilitle müşteriye gösterilir. Güvenlik sertifikası senelik olarak alınır.

The SSL padlock displayed when a https session occurs

Ortak ödeme Sayfası

Bazı bankaların sunduğu bu sistem sayesinde müşteri alışverişini yaptıktan sonra ödeme yapmak için çalıştığınız bankanın ödeme sayfasına yönlendirilir. Yönlendirme yapılırken ödeme yapılacak miktar, döviz cinsi, kullanılacak olan lisan otomatik olarak gönderilir. Sistem müşterinin hangi web sitesinden geldiğini bildiği için yapılan ödeme otomatik olarak hesabınıza geçer. Ödeme yapıldıktan sonra yazılan programlamayla müşteri otomatik olarak gene sayfanıza döner. Bütün güvenlik kontrolü banka tarafından yapıldığı için sizin güvenliğe ücret ödemenize gerek kalmaz. Eğer müşteriniz çalıştığınız bankayı tanıyorsa, ödeme konusunda kendisini daha güvenli hissedecektir.

Bankalardan ortak ödeme sayfasını kullanmak için başvuru yapılması gerekir. Genelde bankadaki uzmanlar sayfanızı inceledikten sonra başvuruya cevap verirler.

Özel Ödeme Sayfası

Bütün ödeme sistemini kendi web sitenizden yapmak istediğinizde kullanacağınız sistemdir. Bunun için çalıştığınız bankaya başvurmanız ve bankanın onayına mütakiben ödeme prosedürünü hayata geçirmeniz gerekmektedir. Müşteriniz ödemeyi sizin sitenizden yapar ama siz arka tarafta bankayla irtibata geçip, kredi kartını onaylayan ve ödemeyi yapan bir programla işlemi tamamlarsanız.

Bankaların bu sistemi vermek için sitenizde SSL kullanılmasını şart koşmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

© Tourkuaz Turizm Seyahat Acenta Otomasyonu Tüm isim ve logolar birdenbire'ye ait ve tescillidir. Sitenin tüm haklari saklıdır. © 2006 birdenbire.